Satisfactia clientilor nostri privind serviciile de consultanta oferite este piatra de temelie a companiei noastre. De aceea, in alegerea membrilor echipei nu ne permitem luxul de a nu-i selecta pe cei mai buni. Aflandu-ne intr-o continua dezvoltare, ne dorim sa gasim profesionisti care sa dea prin prezenta lor un plus echipei existente. Consultantii si colaboratorii nostri sunt persoane energice, open-minded si cu o experienta bogata in ariile in care activeaza, cei mai multi dintre ei provenind din companii de consultanta sau institutii financiare cu renume international.

Daca esti o fire deschisa, ai un spirit de echipa dezvoltat si consideri ca ai experienta relevanta intr-unul dintre domeniile: financiar-bancar, fonduri europene, achizitii publice sau project management, te invitam sa completezi formularul din dreapta si sa atasezi CV-ul, iar unul dintre consultantii Departamentului de Resurse Umane, te va contacta, in functie de posturile disponibile, in cel mai scurt timp posibil.

CURSURI DE FORMARE PROFESIONALA

Pentru cei care doresc sa se specializeze in domeniul fondurilor structurale si de coeziune, Smart Business Projects organizeaza impreuna cu Open Professional Consult urmatoarele cursuri de formare profesionala:

Nr. participanti: 15 – 20 persoane

Cursurile se vor organiza periodic in functie de numarul de participanti inscrisi.

Privacy Preference Center

  • Curs Expert Achizitii Publice  (cod COR 241940)

    Beneficii:

    • Planificarea eficienta a resurselor;
    • Identificarea aspectelor legislative din domeniu, precum si a legislatiei conexe;
    • Intelegerea rolului pe care achizitiile publice le joaca in organizatii;
    • Utilizarea corecta a metodelor si a tehnicilor utilizate in administrarea contractului;
    • Cunoasterea cerintelor specifice sistemului electronic SEAP;
    • Gestionarea situatiilor de risc;
    • Solutionarea eficienta a contestatiilor.

    Agenda:

    • Ultimele reglementari in domeniul achizitiilor publice;
    • Introducere si principii generale;
    • Tipuri de contracte de achizitii publice;
    • Autoritatile contractante, domeniile de aplicare si exceptiile;
    • Calendarul achizitiilor publice si programul anual de achizitii publice;
    • Estimarea valorii contractelor de achizitii publice;
    • Caietul de sarcini si termene de solicitare a clarificarilor;
    • Reguli de participare la procedura de atribuire;
    • Publicarea anunturilor: de intentie, de participare si de atribuire;
    • Reguli speciale de transparenta, de comunicare si transmitere a datelor si de evitare a conflictelor de interese;
    • Licitatia deschisa, licitatia restransa, dialogul competitiv;
    • Negocierea cu/fara publicarea prealabila a unui anunt de participare;
    • Cererea de oferta, concursul de solutii;
    • Sistemul electronic de achizitii publice (site-ul www.e-licitatie.ro);
    • Atribuirea contractelor de achizitii publice;
    • Oferte alternative, subcontractanti;
    • Criterii de calificare si selectie: situatia financiara a ofertantului, capacitatea de exercitare a activitatii profesionale, situatia economico-financiara, capacitatea tehnica, standarde de asigurare a calitatii, criteriul de atribuire a contractelor de achizitii publice;
    • Stabilirea ofertei castigatoare si informarea candidatilor; incheierea contractelor de achizitii publice;
    • Anularea aplicarii procedurii de atribuire;
    • Contractele de concesiune si contractele sectoriale in activitati relevante;
    • Solutionarea contestatiilor;
    • Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor, cai de atac impotriva deciziilor C.N.S.C.;
    • Solutionarea litigiilor in instanta; contraventii si sanctiuni.

    Cui se adreseaza:

    Angajati din Compartimentele de Achizitii Publice, vanzari, juridic, financiar, investitii, tehnic; membrii comisiei de evaluare a ofertelor de produse si servicii.

  • Curs Manager de Proiect (Cod COR 242101)

    Beneficii:

    • Dezvoltarea abilitatilor de planificare, organizare, coordonare a elementelor componente ale unui proiect
    • Dezvoltarea abilitatii de a identifica corect o problema, de a dezvolta o idee de proiect si de a o incadra intr-un Program Operational in vederea obtinerii unei finantari nerambursabile din Fonduri Structurale
    • Cresterea performantelor in domeniul managementului de proiect prin capacitate sporita de a raspunde in timp optim provocarilor aparute pe parcursul implementarii proiectului
    • Cresterea capacitatii de a intelege si de a raspunde cerintelor clientului / beneficiarilor proiectului
    • Familiarizarea cu lucrul in echipa si lucrul sub presiunea timpului
    • Dezvoltarea de abilitati necesare evaluarii si monitorizaarii unui proiect
    • Utilizarea/completarea corecta a a documentelor necesare accesarii fondurilor structurale
    • Imbunatatirea abilitatilor de coordonare a diferitelor tipuri de resurse (umane, financiare, de timp) implicate de un proiect
    • Imbunatatirea capacitatii de gestionare a relatiilor de parteneriat din cadrul proiectelor derulate, inclusiv a relatiei cu Finantatorul, imbunatatirea capacitatii de monitorizare si evaluare a proiectelor si, implicit, cresterea nivelului calitativ al produsului final oferit clientului.

    Agenda:

    • Prezentare proiecte de succes
    • Posibilităţi de finanţare a proiectelor
    • Definire concepte
    • Conţinutul unui proiect: scop; obiective; activităţi; grupuri ţintă; rezultate; buget; indicatori; monitorizare; evaluare
    • Planificarea unui proiect
    • Contractarea şi subcontractarea – achiziţiile publice
    • Structura contractului de finanţare
    • Resursele umane ale proiectului
    • Planul/orarul activităţilor proiectului
    • Bugetul proiectului
    • Monitorizarea, raportarea şi evaluarea proiectului
    • Responsabilităţi manager proiect
    • Implementarea unui proiect
    • Ciclul managementului de proiect
    • Echipa proiectului
    • Managementul riscului
    • Managementul timpului

    Expertilor in elaborarea si implementarea proiectelor publice si private si celor interesati in intelegerea tehnicilor de management al proiectelor.

  • Curs Expert Accesare Fonduri Structurale si de Coeziune Europene (cod COR 242213)

    Obiectivul cursului:

    • Cunoasterea structurii institutionale, a cadrul programatic si a etapelor de realizare a proiectelor finantate din Fondurile Structurale si de Coeziune
    • Clarificarea aspectelor critice din Ghidul Solicitantului si cunoasterea aprofundata a criteriilor de eligibilitate,
    • Identificarea nevoilor beneficiarilor de proiecte in raport cu obiectivele programelor
    • Cunoasterea elementelor cheie ale unui proiect de succes: relevanta proiectului, coerenta si maturitatea proiectului, sustenabilitate proiectului, analiza cost-eficienta si analiza cost-beneficiu.

    Beneficii:

    • Documentarea necesara realizarii proiectului
    • Identificarea surselor de finantare
    • Intocmirea corect si eficienta a documentelor proiectului. Cererea de Finantare. Planul de Afaceri. Prognoza economico-financiara. Cash Flow. Calculul indicatorilor ai proiectului.
    • Implementarea corecta si eficienta a proiectului
    • Managementul raportarilor si al cererilor de rambursare

    Agenda:

    • Abordari si concepte folosite in procesul de accesare a fondurilor europene
    • Cadrul programatic si institutional al Instrumentelor Structurale in Romania:
    • Identificarea ideilor de proiect
    • Analiza factorilor interesati
    • Analiza/Arborele problemelor
    • Redactarea justificarii si contextului proiectului
    • Analiza strategiei proiectului
    • Formularea scopului si a obiectivelor specifice proiectului
    • Planificarea activitatilor
    • Elaborarea graficului Gantt
    • Estimarea resurselor proiectului
    • Categorii de cheltuieli eligibile in cadrul programelor operationale
    • Intocmirea bugetului proiectului
    • Elaborarea matricei riscurilor
    • Monitorizarea si evaluarea proiectului
    • Redactarea rezultatelor anticipate, estimarea indicatorilor de proiect
    • Redactarea sustenabilitatii proiectelor
    • Elementele esentiale specifice contractului de finantare
    • Elementele esentiale specifice derularii procedurilor de achizitii publice
    • Managementul comunicarii in proiecte

    Programul se adreseaza reprezentantilor Institutiilor Publice Locale si Centrale, IMM-urilor, Coordonatorilor si Asistentilor de Proiecte si tuturor celor care doresc sa implementeze proiecte finantate din Fondurile Structurale.

  • Curs Evaluator Proiecte (Cod COR 241263)

    Beneficii:

    • Analiza domeniului vizat de proiect si a strategiilor de dezvoltare existente;
    • Identificarea nevoilor specifice si a obiectivelor;
    • Analiza obiectivelor  finantatorului si a regulilor de acordare a finantarii;
    • Analiza relevantei respectivului proiect pentru finantator;
    • Identificarea obiectivelor si prioritatilor finantatorului, vizate de proiect;
    • Elaborarea metodologiei de evaluare, in functie de domeniul vizat;
    • Elaborarea si analizarea manualului de evaluare;
    • Identificarea metodei de evaluare specifice;
    • Identificarea instrumentelor necesare legate de managementul de proiect;
    • Identificarea instrumentelor financiare si legislative;
    • Identificare modalitati de comunicare cu alti evaluatori.

    Agenda:

    • Prezentare generala a cadrului legislativ care guverneaza procesul de evaluare a proiectelor cu finantare nerambursabila, programele de finantare nerambursabila existente
    • Documentul cadru de implementare – Ghidul solicitantului. Criterii de eligibilitate si selectie. Metodologia de evaluare. Tipuri de greseli frecvente.
    • Specificul calitatii de evaluator al proiectelor cu finantare nerambursabila: diferente/similitudini ANEVAR si Asociatia Romana de Evaluatori Proiecte Publice
    • Expertiza necesara in desfasurarea activitatii de evaluare proiecte cu finantare nerambursabila
    • Contractul trilateral: Autoritatea de Management care gestioneaza proiectele din cadrul programului aflat in evaluare, Societatea desemnata castigatoare pentru evaluarea de proiecte, Evaluatorul

    Experti evaluatori in cadrul acordurilor si contractelor de evaluare ale Ministerului Fondurilor Europene precum si ale Autoritatilor Contractante precum: AMPOSDRU, AMPOSMEDIU, AMPOAT, AMTransport, AMPOR.

  • Contact

    Adresa

    Bucuresti, Dionisie Lupu 70-72

    Vezi harta

    Telefon

    +40 21 555 0919

    Suna acum

    contact@sbp-consulting.ro

    Trimite email